Z kodem nino - kosmetyki marki EL NIÑO wysyłamy gratis InPostem | Wysyłka w 24h

Jak stosować kremy z filtrem SPF?

Naturalne kremy na słonce SPF z filtrem mineralnym

“Chociaż stosowanie kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym jest coraz powszechniejsze, stale rośnie także liczba zachorowań na czerniaka i inne nowotwory skóry – informuje m.in. pismo „Cancers”. – Problem polega na tym, że ludzie używają filtrów przeciwsłonecznych jako „pozwolenia” na opaleniznę – mówi dr Ivan Litvinov, kierownik oddziału dermatologii na McGill University (Kanada)”.

www.termedia.pl/dermatologia

Dlatego nie wystarczy po prostu posmarować się kremem. Dobrze jest nosić odzież ochronną, okulary z prawdziwym filtrem UV400 i unikać słońca w czasie jego najwyższego promieniowania (tj. w godzinach miedzy 11 a 16).

Wszystkie proponowane prze nas kremy są wodoodporne, bez parabenów, silikonów itp. Zawierają wyłącznie filtry mineralne. Na liście składników (INCI) widnieją jako zinc oxide (tlenek cynku) lub titanium dioxide (dwutlenek tytanu). Kosmetyki na słońce w Składzie Piękna to certyfikowane kosmetyki naturalne. Bezpieczne dla raf koralowych i ekosystemów wodnych. Dla skóry wrażliwej, skłonnej do alergii lub z AZS wybierz krem z filtrem bez kompozycji zapachowej.

Ale wróćmy do smarowania…

Jak nakładać krem z filtrem?

Należy to zrobić w sposób odpowiedni, gdyż tylko wtedy krem ochroni skórę w takim stopniu jak zapewnia producent. Aby osiągnąć jak najwyższą ochronę przeciwsłoneczną przyjęło się, aby aplikować 2mg produktu na każdy 1 centymetr kwadratowy skóry. Taka ilość kosmetyku jest nakładana podczas badań laboratoryjnych i tylko wtedy osiągniemy deklarowaną na opakowaniu wartość SPF (Sun Protection Factor czyli współczynnik ochrony przeciwsłonecznej). Czyli na twarz wychodzi nam ok 1-1,25 g produktu. Jedną z popularnych metod odmierzania jest użycie ilości kremu odpowiadającej dwóm długościom palca środkowego. Tutaj jednak wiele będzie  zależało od konsystencji kremu. Pomiar można też wykonać łyżeczką do herbaty. Wówczas będzie to ok 1/3 łyżeczki, chociaż są źródła, które zlecają, że powinna być to cała łyżeczka. Tutaj wszystko zależy od rozmiaru naszej twarzy i szyi oraz od gęstości/konsystencji kremu, którego akurat używamy. Jeśli jednak czujecie, że tego kosmetyku jest zbyt dużo, jest za ciężki, robi się maska itp., to może warto napisać do producenta, bo być może wystarczy posmarowac taką ilość, jaką Wasza skóra jest w stanie przyjąć. 🙂

Co jest jest jeszcze ważne w nakładaniu kremu z SPF?

Reaplikacja – czyli ponowne jego nałożenie. Na opakowaniach lub w opisie zazwyczaj pojawia się adnotacja, by ponownie nałożyć krem po wyjściu z wody (nawet w przypadku kosmetyków wodoodpornych)

Jak często nakładać krem do opalania?

Bez względu na wszystko, ponowna aplikacja produktu powinna odbywać się  raz na dwie godziny – oczywiście w odpowiedniej ilości. Filtr  ściera się wraz z potem lub poprzez wytarcie skóry ręcznikiem, kontakt z piaskiem itd.

Kolejna ważna zasada. Filtry na nakładamy nie tylko na plaży. Na twarzy zaleca się stosowanie kremów z filtrem przez cały rok i nakładamy go jako ostatni element pielęgnacji – przed makijażem. Czyli: tonik/hydrolat, krem pod oczy, (serum), krem na dzień, krem z filtrem SPF i makijaż. 

Kilka ważnych informacji związanych z SPF

Rodzaje promieniowania

UVB

  • Jest składową naturalnego światła słonecznego docierającego do ziemi.
  • Ma silne działanie rumieniotwórcze.
  • Promienie nie przechodzą przez szyby okienne, ale przez wodę już tak. Mają działanie drażniące spojówki i rogówkę.
  • Przenikają płytko do naskórka i skóry właściwej. 
  • Szczyt promieniowania następuje w godzinach południowych.
  • Odpowiada za powstanie rumienia, opaleniznę i poparzenia słoneczne.

UVA

  • Tak zwane „długie promieniowanie”.
  • Przenika przez szyby.
  • Jego natężenie jest takie samo przez cały dzień.
  • Dociera do głębszych warstw skóry, odpowiada za m.in fotostarzenie i alergie.

UVC

  • Nie dociera do powierzchni ziemi, ponieważ jest pochłaniane przez atmosferę.
  • Promieniowanie UV odbija się od: wody, piasku a nawet trawy.  A od białej ściany promieniowanie UVA odbija się aż w 46%.

Jak długo działa krem do opalania?

SPF 30 nie oznacza, że można bezkarnie opalać się e przez 30 min. Nie oznacza też, że 30% promieniowania jest pochłaniane. SPF 30 oznacza, że np. jeśli nasza skóra potrzebuje 15 min. aby się zaczerwienić (tutaj każda skóra ma swój czas, jednak można też sprawdzić jaki mamy fototyp skóry 6 fototypów (wg Fitzpatrica) , to stosując ten filtr nasza skóra będzie potrzebowała 30 razy więcej czasu aby pojawił się rumień.

Jaka jest różnica pomiędzy SPF 30 a SPF 50?

Krem z SPF 30 zatrzymuje 97% promieniowania UVB, a SPF 50 – 98%, natomiast SPF 100 – 99%, przy czym w Unii Europejskiej kosmetyki zarejestrowane do ochrony słonecznej mogą mieć maksymalne oznaczenie  SPF50+. (Produkty SPF 100 – głównie z USA są zarejestrowane są jako wyroby medyczne). Nie istnieje zatem produkt w 100% blokujący promieniowanie.

Co z robić z filtrem z zeszłego roku?
Wyrzucić!

Tak, nawet jeśli data ważności jest jeszcze długa, ale kosmetyk został już użyty w zeszłym sezonie. Zwróć uwagę na PAO (symbol otwartego słoiczka- oznacza on ilość miesięcy od otwarcia, kiedy możesz używać swojego kosmetyku) – pod warunkiem, że nie minęła jeszcze data ważności. Ważne jest też czy produkt był odpowiednio przechowywany czyli np. czy nie leżał w wysokiej temperaturze na słońcu. Poza tym: czas, dostęp powietrza oraz działanie bakterii lub grzybów, zmienia skład kosmetyków, co może sprawić, że krem z filtrem nie tylko nie zadziała, ale może nawet podrażnić skórę.

Jak zmyć krem z filtrem SPF z twarzy?

Najdokładniej jak możemy. Najlepiej dwuetapowo czyli najpierw zmywamy twarz czymś tłustym. Może to być olejek lub ich mieszanka albo masełko. A w następnej kolejności myjemy buzię żelem albo pianką .

Pamiętajmy, by chronić dzieci

Skóra niemowlęcia i małego dziecka różni się od skóry dorosłego zarówno pod względem anatomicznym jaki i funkcjonalnym. Naskórek i skóra właściwa są niedojrzałe. Pigmentacja skóry w kilku pierwszych miesiącach nie jest wystarczająca do ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Co powoduje, że przepuszczalność i głębokość penetracji promieni ultrafioletowych w skórę dziecka jest znacznie większa niż u dorosłego.

Dobrego dnia Słońce

Naturalne kremy SPF do twarzy z pigmentem
Krem z filtrem pod makijaż

Naturalne kremy do opalania dla dzieci

Naturalne kremy i mleczka z filtrem do twarzy i ciała

Źródła:
https://www.termedia.pl/dermatologia/Paradoks-filtrow-przeciwslonecznych,53578.html
https://www.mdpi.com/2072-6694/15/19/4726
https://aacrjournals.org/cebp/article-abstract/32/11/1599/729740/Gene-Environment-Analyses-in-a-UK-Biobank-Skin
https://politykazdrowotna.com/artykul/10-mitow-na-temat-pielegnacji/1208040
https://www.gov.pl/web/wsse-rzeszow/ochrona-przeciwsloneczna-a-nowotwory-skory
https://www.czytelniamedyczna.pl/2267,wplyw-promieniowania-slonecznego-na-skore-dzieci-i-sposoby-ochrony-przed-jego-sz.html
https://www.uwagaslonce.pl/pl/promieniowanie-uv/index-uv/pochlanianie-i-odbicie-promieniowania/

Poprzedni artykuł
Kosmetyki naturalne aloes

Kosmetyki naturalne z aloesem

Następny artykuł
Kosmetyki wielofunkcyjne, Kosmetyki naturalne

Kosmetyki wielofunkcyjne – idealne dla minimalistów i podróżników